Rövid, hasznos tanácsok borfogyasztóknak
Nagy évjáratok
A borvidéken az utolsó 15 esztendőben különleges minőségű bort adó évjáratok: 1983, 1986, 1988, 1992, 1993, 1995
Borok eltarthatósága
Kékoportó: primőr bor, 2-3 évig megőrzi minőségét Kékfrankos: 2-6 évig fejlődik ezután veszíthet értékéből Cabernet Sauvignon: 3-8-év után jut el fejlődése csúcsára, de képes 25-30 évig is megtartani minőségét Cabernet Franc: hamarabb érik, mint a Sauvignon (3-5 év), de éppenúgy 25-30 évig is megtartja minőségét Merlot: 5-8 évig is eltartható, ám kevésbé jó évjáratait 1-6 évnél tovább nem érdemes őrizni Fehérborok: a nagy évjáratok különleges minőségű borai 5-8 évig is megtartják csúcsminőségüket, a többi 1-6 évig tartható el hanyatlás nélkül
Tárolás
1.Lehetőleg 10-14 ° C-os, állandó hőmérsékletű, se túl nedves, se túl száraz, kevésbé fényes, levegős helyen. 2.Fektetve, hogy a dugó és a bor érintkezzen egymással. 3.Mozgatástól, rázkódástól mentes helyen.
Borok felszolgálása asztalnál
vörösborok: 14-15° C (Kékoportó) 16-18° C (egyéb vörösborok) 18-20° C (barrique Cabernet Sauvignon) rosé és siller 8-10° C fehér borok étkezéshez 10-12° C fehérborok aperitifként 6-8 ° C aszú borok 9-11° C
Ajánlatos vagy jegesvödörben, vagy hőtartó edényben tartani a palackot, mert szobahőmérsékleten hamar felmelegszik a lehűtött bor is.
1.A palack kinyitása előtt a védő műanyag fólia felső részét az üveg hornyánál levágjuk. (Az alsó részt meghagyjuk, mert az hozzá tartozik a bor "öltözékéhez".) A kihúzott dugót megszagoljuk, hogy megállapíthassuk még a kóstolás előtt, nincs-e valamilyen alapvető hibája a bornak. A különleges minőségű nagy vörösborokat a fogyasztás előtt egy órával kinyitjuk, hogy levegőzzenek. 2.Elsőként magunknak töltünk egy keveset, egyrészt, hogy az üvegbe hullott parafa törmeléket eltávolítsuk, másrészt, hogy megkóstoljuk, megfelelő-e a bor. 3.A kulturált borfogyasztás megfelelő pohara a tiszta, száraz, talpas, felfelé szűkülő, száras kehely, különböző méretekben. A kisebbe a fehér bort, a nagyobba a vörösbort töltjük, mindig csak a pohár 2/3 részéig, hogy helyet hagyjunk a bor szabad mozgatásának, az illatok szabad áramlásának.
Kóstolás
1.A poharat a száránál fogjuk meg, hogy kezünkkel ne melegítsük fel a bennelévő bort, és ne maszatoljuk össze a poharat. 2.Először a bor színét nézzük meg a fény felé fordítva a poharat, majd az illatát vizsgáljuk meg, a pohár körkörös mozgatásával, melynek során a borból kiáramló illatokat a pohárba szagolva érzékeljük. Végül egy korty bort a szánkba véve "körbejáratjuk" azt a szájpadlásunkon, nyelvünk körül, megmozgatjuk a bort a szánkban, hogy minden összetevőjét megízlelhessük.
Mit-mihez?
Kékoportó: szárnyas sültek, bárányhús, borjúpaprikás, sonka félék Kékfrankos: sült disznóhúsok, vadpecsenye, marhahús ételek, magyaros paprikás ételek, birkahús ételek, sajtok Cabernet Franc: vadételek, sült fűszeres bárány Cabernet Sauvignon: gombás ételek, vadpörköltek, máj- és húspástétomok, kemény és kékpenészes sajtok Merlot: párolt kacsa, liba, édes mártásokkal készült vadszárnyasok, kemény sajtok Rosé, Siller: aperitifként fogyasztható, illik a legtöbb ételhez, zöldséges és krémlevesekhez különösen ajánlott Olaszrizling: hideg zöldséges és tojásos előételek, szendvicsek, hideg sültek, borjúból készült ételek, halak, szárnyasok Hárslevelű: szárnyas és borjúhús, halak, sajtok, gyümölcsös desszertek Chardonnay: malachús.
|